European Networking - Meeting report


Město Náchod s partnery předložilo v květnu 2006 do programu GRIP-IT subprojekt European NETworking (EU-NET). Cílem subprojektu je příprava integrovaných projektů jednotlivých účastníků, které by měly být realizovány v programovacím období 2007 - 2013 a financovatelné ze zdrojů Evropské unie.


Vedoucím partnerem je Město Náchod, další dva partneři jsou z Itálie z regionu Friuli Venezia Giulia (Municipality of Monfalcone) a z regionu Basilicata (PIT AREA BRADANICA).


Ve dnech 6. a 7. listopadu 2006 se v Malém sále Divadla J. Čížka v Náchodě konala zahajovací konference.


Hlavním cílem byla společná práce účastníků projektu na výstupech subprojektu EU-NET, výměna zkušeností z realizace vlastních projektů, postup zpracování metodiky a strategie.


Konferenci zahájila manažerka projektu EU-NET Ing. Jana Horáková. Všechny účastníky konference srdečně přivítal starosta města Náchoda, Ing. Oldřich Čtvrtečka a popřál všem partnerům mnoho sil a nadšení při realizaci tohoto projektu.


Hlavní body subprojektu EU-NET představila finanční manažerka projektu Ing. Lenka Martincová. Ve své prezentaci se zaměřila na společné aktivity v projektu a jeho výstupy. Všem účastníkům bylo představeno logo projektu a byli seznámeni s webovými stránkami projektu. Zazněla i informace o celkovém objemu finančních prostředků, který je pro řízení subprojektu EU-NET a k zajištění výstupů k dispozici.


Ing. Tomáš Šubert, radní Královéhradeckého kraje, prezentoval projektový záměr města Náchoda. Jedná se o projekt Obnova lázní Běloves a jeho možný vývoj v budoucnosti.


V další části konference statutární zástupci partnerů subprojektu podepsali smlouvu o spolupráci v rámci tohoto subprojektu. Město Monfalcone reprezentoval Lucio Gregoretti, PIT AREA BRADANICA byla zastoupena starostou města IRSINA Domenicem Amentou a město Náchod zastupoval Ing. Oldřich Čtvrtečka, starosta města.


Konference se dále zúčastnili zástupci města Náchoda.


Lucio Gregoretti, zástupce města Monfalcone, představil spolu se svými kolegyněmi Chiarou Valdesolo a Radou Orescanin město Monfalcone a region Friulli Venezia Giulia. Ve své prezentaci dále nastínili systém řízení integrovaného projektu, způsob sběru dat pro vytvoření teritoriální analýzy a budoucí aktivity zaměřené především na spolupráci, výměnu zkušeností a položení základního kamene dlouhodobé spolupráce mezi všemi účastníky.


Domenico Amenta prezentoval PIT AREA BRADANICA a region Basilicata. Svoji prezentaci doplnil videonahrávkou o typických místních produktech a představil jednotlivé obce PIT AREA BRADANICA a jejich kulturní a historické bohatství.


Odpolední část byla zahájena prohlídkou současného stavu lázní v Bělovsi. Ing. Tomáš Šubert seznámil účastníky s historií lázní a jejich vývojem. Dále popsal jednotlivé budovy včetně jejich využití v minulosti. Součástí prohlídky byla i ochutnávka minerální vody IDA v blízkosti řeky Metuje a lázní Běloves, která je stále populární mezi občany města Náchoda a přilehlého okolí. Po shlédnutí všech důležitých částí lázní a přilehlého parku se ve večerních hodinách (večer) diskutovala problematika obnovy lázní a jejich možného budoucího uspořádání.


Druhý den pokračovala jednání o subprojektu EU-NET o zpracovávání metodik, strategií a výměně zkušeností z již realizovaných projektů obdobného charakteru. Lucio Gregoretti navrhl sepsání smlouvy o dlouhodobé spolupráci mezi partnery projektu. Partneři si vyjasnili úkoly, aktivity a výstupy v rámci jednotlivých komponent.


Příští setkání se uskuteční v regionu Basilicata a hlavním předmětem jednání bude sběr dat pro vytvoření teritoriálních analýz slabých a silných stránek regionů jednotlivých partnerů.